© TRAVREVYN.COM 2016
All Rights Reserved

Klassiska Travlopp
Elitloppet
Harper Hanovers
Prix d'Amerique
Oslo Grand Prix
Kriterievinnare
Derbyvinnare
Sprintermästare
Stochampionatet
Fyraåringseliten
Elitkampen
Hambletonian
Åby Stora
Bollnäsloppet
Hugo Åbergs M.
Olympiatravet
Sundsvall Open Trot
Guldbjörken
Jämtlands Stora Pris
Startsidan

V75-data
V75-dagar 2017
V75-dagar 2016
V75-dagar 2015
V75-dagar 2014
V75-dagar 2013
V75-res 1999
V75-res 2002
V75-res 2003
V75-res 2004
V75-res 2013
V75-res 2014
V75-res 2015
V75-res 2016
V75-res 2017
V75-fakta
V75-ligan 2000
V75-ligan 2001
V75-ligan 2004
V75-ligan 2012
V75-ligan 2013
V75-ligan 2014
V75-ligan 2015
V75-ligan 2016


Spårstatistik V75
Brons, silver, guld
Klass I, II, III
Övrigt

Tränare & Kuskar
Nationella ligan 2004
Nationella ligan 2003
Champions från 1923
Champions 1999
Champions 2000
Champions 2001
Champions 2002
Champions 2003
Champions 2004
Champions 2005
Champions 2006
Champions 2013
Champions 2015
Champions 2016
Tränarligan 2012
Kuskligan 2012
Tränarligan 2013
Kuskligan 2014
Kuskligan 2015
Kuskligan 2016

Krönikor m m

Travåret 1998
Travåret 1999
Travåret 2001
Travåret 2002
Travåret 2003
Travåret 2004
Travåret 2006
Travåret 2008
Travåret 2009
Travåret 2011
Travåret 2012
Travåret 2013

Banor
Banfakta

 


www.travrevyn.com
www.travstatistik
www.travskola

CHAMPIONS 2015

Ulf Ohlsson är klar kuskchampion på sju travbanor 2015: Bergsåker, Bollnäs, Gävle, Hagmyren, Romme, Rättvik och Östersund.
Björn Goop har säkrat en handfull kuskchampionat: Axevalla, Färjestad, Mantorp, Åmål och Örebro. På Eskilstuna på juldagen måste Björn Goop ta in tre segrar på Jorma Kontio för att bli champion. Björn Goop är även inblandad i landets hetaste slag på Åby där tre kuskar ståtar med 47 årssegrar vardera med två tävlingsdagar kvar och upplösningen får troligen vänta tills nyårsafton.
Vi noterar även två kvinnliga kuskchampions: Hanna Olofsson vinner på hemmabanan Boden och Sandra Eriksson är segerrikast i Skellefteå.

Här följer en sammanställning över kuskligorna på landets travbanor 2015:

Arvika:
1) Magnus Jakobsson, Färjestad, 5-2-2
2) Björn Goop, Färjestad, 4-4-3
3) Mikael J Andersson, Färjestad, 3-4-1

Axevalla:
1) Björn Goop, Färjestad, 30-27-22
2) Carl Johan Jepson, Färjestad, 25-11-19
3) Peter Untersteiner, Halmstad, 17-14-6
Kvarvarande tävlingsdag: 27 december

Bergsåker:
1) Ulf Ohlsson, Bergsåker, 56-35-34
2) Robert Bergh, Åby, 44-27-13
3) Per Linderoth, Bergsåker, 25-17-17
Kvarvarande tävlingsdagar: 23, 30 december

Boden:
1) Hanna Olofsson, Boden, 19-13-18
2) Claes Sjöström, Solvalla, 14-17-11
3) Jan Norberg, Umåker, 14-15-12
Kvarvarande tävlingsdag: 22 december

Bollnäs:
1) Ulf Ohlsson, Bergsåker, 22-18-19
2) Jan-Olov Persson, Hagmyren, 18-6-4
3) Erik Adielsson, Solvalla, 15-7-5

Dannero:
1) Robert Bergh, Åby, 15-3-2
2) Ulf Ohlsson, Bergsåker, 12-5-11
3) Ove A Lindqvist, Umåker, 6-4-6

Eskilstuna:
1) Jorma Kontio, Solvalla, 26-19-15
2) Björn Goop, Färjestad, 23-19-9
3) Per Lennartsson, Eskilstuna, 22-11-13
Kvarvarande tävlingsdag: 25 december

Färjestad:
1) Björn Goop, Färjestad, 60 segrar
2) Magnus Jakobsson, Färjestad, 32
3) Carl Johan Jepson, Färjestad, 22
Kvarvarande tävlingsdagar: 21, 29 december

Gävle:
1) Ulf Ohlsson, Bergsåker, 22-26-20
2) Jorma Kontio, Solvalla, 10-9-5
3) Tomas Pettersson, Bollnäs, 9-7-5
Kvarvarande tävlingsdag: 22 december

Hagmyren:
1) Ulf Ohlsson, Bergsåker, 15-7-10
2) Örjan Kihlström, Solvalla, 6-1-2
3) Ove A Lindqvist, Umåker, 5-5-4

Halmstad:
1) Johan Untersteiner, Halmstad, 38-22-21
2) Peter Untersteiner, Halmstad, 24-21-16
3) Johnny Takter, Jägersro, 24-13-18
Kvarvarande tävlingsdag: 29 december

Hoting:
1) Rikard N Skoglund, Östersund, 3-3-2
2) Bo Eklöf, Bergsåker, 3-2-0
3) Martin P Djuse, Bergsåker, 2-2-0

Jägersro:
1) Johnny Takter, Jägersro, 59-45-43
2) Peter Untersteiner, Halmstad, 49-47-26
3) Conrad Lugauer, Jägersro, 37-25-17
Kvarvarande tävlingsdagar: 22, 30 december

Kalmar:
1) Johan Untersteiner, Halmstad, 21-27-10
2) Johnny Takter, Jägersro, 18-8-8
3) Joakim Lövgren, Jägersro, 17-4-8
Kvarvarande tävlingsdag: 28 december

Karlshamn:
1) Kim Eriksson, Mantorp, 2-1-0
2) Peter Ingves, Halmstad, 2-0-1
3) Fredrik Persson, Kalmar, 1-3-1

Lindesberg:
1) Jorma Kontio, Solvalla, 12-5-3
2) Magnus Jakobsson, Färjestad, 7-5-10
3) Carl Johan Jepson, Färjestad, 6-2-5

Lycksele:
1) John Östman, Umåker, 4-1-0
2) Jan Norberg, Umåker, 3-6-3
3) Mats Gällerstedt, Umåker, 3-1-1

Mantorp:
1) Björn Goop, Färjestad, 30-18-9
2) Claes Svensson, Vaggeryd, 17-32-10
3) Örjan Kihlström, Solvalla, 13-5-9

Oviken:
1) Jan-Olof Johansson, Östersund, 3-4-1
2) Ove A Lindqvist, Umåker, 3-3-4
3) Martin P Djuse, Bergsåker, 2-2-1

Romme:
1) Ulf Ohlsson, Bergsåker, 26-28-34
2) Jorma Kontio, Solvalla, 21-23-13
3) Torbjörn Jansson, Solvalla, 18-7-7
Kvarvarande tävlingsdagar: 21, 27 december

Rättvik:
1) Ulf Ohlsson, Bergsåker, 12-9-9
2) Leif Witasp, Rättvik, 10-12-9
3) Sören Eriksson, Gävle, 10-8-8

Skellefteå:
1) Sandra Eriksson, Boden, 18-7-8
2) Jan Norberg, Umåker, 17-6-7
3) John Östman, Umåker, 15-10-8

Solvalla:
1) Örjan Kihlström, Solvalla, 130-92-70
2) Erik Adielsson, Solvalla, 95-53-56
3) Björn Goop, Färjestad, 77-53-50
Kvarvarande tävlingsdagar: 26, 30 december

Solänget:
1) Jan Norberg, Umåker, 9-7-5
2) Ove A Lindqvist, Umåker, 8-8-5
3) Ulf Ohlsson, Bergsåker, 8-3-5

Umåker:
1) Jan Norberg, Umåker, 23-13-8
2) Ulf Ohlsson, Bergsåker, 21-16-9
3) John Östman, Umåker, 14-7-10
Kvarvarande tävlingsdag: 26 december

Vaggeryd:
1) Peter Untersteiner, Halmstad, 15-9-2
2) Christoffer Eriksson, Jägersro, 7-6-2
3) Johan Untersteiner, Halmstad, 6-3-3

Visby:
1) Thomas Jonsson, Kalmar, 24-8-13
2) Petter Karlsson, Örebro, 14-10-10
3) Claes Sjöström, Solvalla, 14-7-5

Åby:
1) Björn Goop, Färjestad, 47-36-25
2) Peter Untersteiner, Halmstad, 47-32-39
3) Johnny Takter, Jägersro, 47-29-26
Kvarvarande tävlingsdagar: 23, 31 december

Åmål:
1) Björn Goop, Färjestad, 11-5-1
2) Magnus Jakobsson, Färjestad, 11-1-7
3) Carl Johan Jepson, Färjestad, 5-3-5

Årjäng:
1) Magnus Jakobsson, Färjestad, 14-10-8
2) Björn Goop, Färjestad, 10-10-2
3) Carl Johan Jepson, Färjestad, 8-12-4

Örebro:
1) Björn Goop, Färjestad, 32-18-15
2) Jorma Kontio, Solvalla, 21-29-19
3) Magnus Jakobsson, Färjestad, 15-12-7
Kvarvarande tävlingsdag: 28 december

Östersund:
1) Ulf Ohlsson, Bergsåker, 19-9-8
2) Robert Bergh, Åby, 12-3-7
3) Ulf Eriksson, Bollnäs, 11-14-10

 

        

TRAVREVYN - NORDISK WEB FÖR TRAV SOM SPORT OCH SPEL
© www.travrevyn.com 1997-2015 ALL RIGHTS RESERVED
Produktion InterClick.SE
För annonsering på denna site, se kontaktsidan