© TRAVREVYN.COM 2016
All Rights Reserved

Klassiska Travlopp
Elitloppet
Harper Hanovers
Prix d'Amerique
Oslo Grand Prix
Kriterievinnare
Derbyvinnare
Sprintermästare
Stochampionatet
Fyraåringseliten
Elitkampen
Hambletonian
Åby Stora
Bollnäsloppet
Hugo Åbergs M.
Olympiatravet
Sundsvall Open Trot
Guldbjörken
Jämtlands Stora Pris
Startsidan

V75-data
V75-dagar 2017
V75-dagar 2016
V75-dagar 2015
V75-dagar 2014
V75-dagar 2013
V75-res 1999
V75-res 2002
V75-res 2003
V75-res 2004
V75-res 2013
V75-res 2014
V75-res 2015
V75-res 2016
V75-res 2017
V75-fakta
V75-ligan 2000
V75-ligan 2001
V75-ligan 2004
V75-ligan 2012
V75-ligan 2013
V75-ligan 2014
V75-ligan 2015
V75-ligan 2016


Spårstatistik V75
Brons, silver, guld
Klass I, II, III
Övrigt

Tränare & Kuskar
Nationella ligan 2004
Nationella ligan 2003
Champions från 1923
Champions 1999
Champions 2000
Champions 2001
Champions 2002
Champions 2003
Champions 2004
Champions 2005
Champions 2006
Champions 2013
Champions 2015
Champions 2016
Tränarligan 2012
Kuskligan 2012
Tränarligan 2013
Kuskligan 2014
Kuskligan 2015
Kuskligan 2016

Krönikor m m

Travåret 1998
Travåret 1999
Travåret 2001
Travåret 2002
Travåret 2003
Travåret 2004
Travåret 2006
Travåret 2008
Travåret 2009
Travåret 2011
Travåret 2012
Travåret 2013

Banor
Banfakta

 


www.travrevyn.com
www.travstatistik
www.travskola

CHAMPIONS 2016

Ulf Ohlsson historisk - champion på tio travbanor
Sista loppet är kört. 2016 är över och därmed är det klart vilka som blir kuskchampion på landets travbanor.
Ulf Ohlsson blev historik, förutom överlägsen seger i den allsvenska kuskligan med 410 segrar, blev han först att vinna tio championtitlar på ett år.
När vi summerar 2016 är Ulf Ohlsson bäst på Bergsåker, Bollnäs, Dannero, Eskilstuna, Gävle, Hagmyren, Romme, Solänget, Umåker och Östersund.

Här följer en sammanställning över kuskligorna på landets travbanor 2016:

Arvika:
1) Kristian Lindberg, Årjäng, 4-0-0
2) Mikael J Andersson, Färjestad, 3-2-4
3) Niclas Benzon, Färjestad, 3-1-1

Axevalla:
1) Carl Johan Jepson, Färjestad, 29-40-28
2) Stefan Söderkvist, Åby, 25-22-17
3) Björn Goop, Färjestad, 24-15-12

Bergsåker:
1) Ulf Ohlsson, Solvalla, 59-40-29
2) Per Linderoth, Bergsåker, 39-28-26
3) Ulf Eriksson, Bollnäs, 24-19-18

Boden:
1) Sandra Eriksson, Boden, 18-18-17
2) Petteri Joki, Finland, 16-16-14
3) Roger Nilsson, Boden, 15-11-14

Bollnäs:
1) Ulf Ohlsson, Solvalla, 30-19-17
2) Ulf Eriksson, Bollnäs, 18-13-10
3) Örjan Kihlström, Solvalla, 14-4-2

Dannero:
1) Ulf Ohlsson, Solvalla, 13-10-8
2) Per Linderoth, Bergsåker, 10-6-6
3) Henrik Svensson, Bergsåker, 5-5-7

Eskilstuna:
1) Ulf Ohlsson, Solvalla, 32-10-19
2) Örjan Kihlström, Solvalla, 27-17-9
3) Jorma Kontio, Solvalla, 25-19-14

Färjestad:
1) Björn Goop, Färjestad, 50-29-18
2) Magnus Jakobsson, Färjestad, 32-30-22
3) Carl Johan Jepson, Färjestad, 25-20-20

Gävle:
1) Ulf Ohlsson, Solvalla, 23-23-16
2) Ulf Eriksson, Bollnäs, 12-11-8
3) Örjan Kihlström, Solvalla, 11-6-6

Hagmyren:
1) Ulf Ohlsson, Solvalla, 23-10-10
2) Tomas Pettersson, Bollnäs, 8-4-4
3) Rauno Pöllänen, Gävle, 8-0-1

Halmstad:
1) Johan Untersteiner, Halmstad, 40-24-20
2) Peter Untersteiner, Halmstad, 31-26-29
3) Stefan Söderkvist, Jägersro, 23-20-21

Hoting:
1) Jan Norberg, Umåker, 4-1-3
2) Angelica Holm, Dannero, 3-0-0
3) Rikard N Skoglund, Bollnäs, 2-5-2

Jägersro:
1) Christoffer Eriksson, Jägersro, 49-42-34
2) Johnny Takter, Jägersro, 45-32-31
3) Peter Untersteiner, Halmstad, 44-44-32

Kalmar:
1) Johan Untersteiner, Halmstad, 31-24-19
2) Tommy Zackrisson, Kalmar, 22-16-29
3) Christoffer Eriksson, Jägersro, 22-15-15

Karlshamn:
1) Kim Eriksson, Mantorp, 3-1-1
2) Stefan Persson, Halmstad, 2-1-1
3) Torbjörn Jansson, Solvalla, 2-1-0

Lindesberg:
1) Mattias Djuse, Solvalla, 7-3-3
2) Magnus Jakobsson, Färjestad, 7-2-1
3) Jorma Kontio, Solvalla, 6-9-7

Lycksele:
1) John Östman, Umåker, 3-3-1-2
2) Hanna Olofsson, Boden, 3-3-1-0
3) Sandra Eriksson, Boden, 3-0-1

Mantorp:
1) Claes Svensson, Vaggeryd, 21-10-7
2) Björn Goop, Färjestad, 20-9-7
3) Carl Johan Jepson, Färjestad, 16-12-20

Oviken:
1) Peter Eriksson, Bollnäs, 3-1-2
2) Mikael Halvarsson, Östersund, 2-2-1
3) Arne Nilsen, Norge, 2-2-1

Romme:
1) Ulf Ohlsson, Bergsåker, 31-26-19
2) Magnus Jakobsson, Färjestad, 23-12-7
3) Ulf Eriksson, Bollnäs, 20-13-16

Rättvik:
1) Magnus Jakobsson, Färjestad, 15-13-7
2) Ulf Ohlsson, Bergsåker, 14-6-9
3) Nicklas Westerholm, Romme, 8-3-3

Skellefteå:
1) Ove A Lindqvist, Umåker, 18-7-8
2) Leif Eriksson, Skellefteå, 10-7-9
3) Krister Söderholm, Umåker, 8-9-5

Solvalla:
1) Örjan Kihlström, Solvalla, 128-104-56
2) Erik Adielsson, Solvalla, 70-66-44
3) Jorma Kontio, Solvalla, 70-44-53

Solänget:
1) Ulf Ohlsson, Solvalla, 12-7-4
2) Micael Melander, Dannero, 7-3-8
3) John Östman, Umåker, 5-7-4

Umåker:
1) Ulf Ohlsson, Solvalla, 21-15-9
2) Jan Norberg, Umåker, 16-11-16
3) Ove A Lindqvist, Umåker, 15-11-13

Vaggeryd:
1) Peter Untersteiner, Halmstad, 9-8-7
2) Stefan Söderkvist, Åby, 8-4-4
3) Johan Untersteiner, Halmstad, 6-2-5

Visby:
1) Claes Sjöström, Solvalla, 20-16-8
2) Thomas Jonsson, Kalmar, 19-11-12
3) Petter Karlsson, Örebro, 12-14-11

Åby:
1) Peter Untersteiner, Halmstad, 62-48-36
2) Stefan Söderkvist, Åby, 33-27-37
3) Johan Untersteiner, Halmstad, 31-23-21

Åmål:
1) Magnus Jakobsson, Färjestad, 11-6-7
2) Robert Bergh, Åby, 6-2-1
3) Carl Johan Jepson, Färjestad, 5-6-4

Årjäng:
1) Carl Johan Jepson, Färjestad, 14-11-14
2) Björn Goop, Färjestad, 12-9-4
3) Kristian Lindberg, Årjäng, 8-8-7

Örebro:
1) Magnus Jakobsson, Färjestad, 25-13-18
2) Björn Goop, Färjestad, 24-10-10
3) Jorma Kontio, Solvalla, 24-9-20

Östersund:
1) Ulf Ohlsson, Solvalla, 21-15-12
2) Per Linderoth, Bergsåker, 19-15-7
3) Ove A Lindqvist, Umåker, 13-18-13

 

        

TRAVREVYN - NORDISK WEB FÖR TRAV SOM SPORT OCH SPEL
© www.travrevyn.com 1997-2012 ALL RIGHTS RESERVED
Produktion InterClick.SE
För annonsering på denna site, se kontaktsidan